fbpx

08.01.2021

Firma w Czechach – jak założyć i czy to się opłaca?

Prowadzenie własnej firmy jest marzeniem wielu Polaków. Rozwiązanie to ma niezaprzeczalne zalety: daje wolność, pozwala samemu o sobie decydować, a także często wiąże się z lepszymi zarobkami. Jednak posiadanie własnej działalności nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze, aby interes był rentowny trzeba mieć na niego dobry pomysł. Ale to i tak nie cały przepis na sukces. Dobry pomysł nie wystarczy biorąc pod uwagę podatki oraz opłaty, jakie musi ponieść przedsiębiorca w Polsce. Niestety, comiesięczne koszty są spore i nie każda firma jest w stanie przez to utrzymać się na rynku. Czy jest jakiś sposób aby założyć działalność gospodarczą i nie ponosić tak wysokich opłat za jej prowadzenie? Rozwiązaniem może być założenie firmy w Czechach. Co warto wiedzieć o tym pomyśle?

Granica polsko-czeska

Copyright by:Michael 'Astar' Sotnikov. CC BY-NC-ND 2.0 no changes made.

Jak założyć firmę w Czechach?

Założenie firmy, bez względu na kraj, wiąże się z kilkoma formalnościami. Jednak zanim do nich przystąpisz, podejmij parę kluczowych decyzji, a dopiero potem przejdź do realizacji poszczególnych kroków.

Zdecyduj, jaki rodzaj działalności będzie najlepszy

Po pierwsze, firma w Czechach wymaga od Ciebie postanowienia, czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka, jeszcze zanim rozpoczniesz załatwianie formalności. Pierwsze rozwiązanie jest najbardziej popularną opcją, dlatego, że możesz otworzyć taką firmę w ciągu jednego dnia, a jej prowadzenie jest najtańsze i najprostsze. Jeśli zdecydujesz się na spółkę, możesz wybrać jawną, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytową lub akcyjną. Spółka w Czechach charakteryzuje się podobnymi cechami, co w Polsce. Warto jednak pamiętać, że spółka musi być wpisana do Rejestru Handlowego. Co więcej, muszą być do niego wpisane wszystkie osoby, których przychody z prowadzenia działalności w ciągu dwóch lat przekroczyły limit 120 milionów czeskich koron.

Dopełnij formalności

Jeśli zdecydujesz się na opcję, jaką jest jednoosobowa działalność gospodarcza w Czechach, możesz bez problemu założyć ją samodzielnie. Dokumenty, jakie będą Ci potrzebne to: dowód osobisty, zgłoszenie rejestracyjne, zaświadczenie z KRK o niekaralności, zaświadczenie o tytule własności lub prawie do użytkowania lokalu, w którym będziesz prowadził firmę, a także potwierdzenie uiszczenia opłaty administracyjnej.

Założenie spółki jest nieco bardziej skomplikowane. Będziesz musiał udać się do notariusza w celu spisania aktu notarialnego. Aby założyć spółkę potrzebne będą Ci także: wypis z księgi wieczystej, który potwierdza własność nieruchomości, dokumenty o praktyce zawodowej i wykształceniu (tylko w przypadku zakładania działalności rzemieślniczej), kopia dowodu osobistego i wyciąg z KRK członka zarządu oraz kopia dowodu osobistego wspólnika lub wypis z KRS.

Aby zarejestrować swoją działalność, niezależnie od tego jaki rodzaj wybierzesz, możesz zdecydować się na kilka sposobów:
• udanie się do Urzędu ds. Działalności Gospodarczej,
• wysłanie dokumentów mailowo - dostępne, jeśli posiadasz podpis elektroniczny,
• wysłanie dokumentów listem,
• udanie się do Czech POINT, czyli miejsca gdzie możesz załatwić różne procedury administracyjne.

Twoja działalność w Czechach, w większości przypadków, będzie zarejestrowana już następnego dnia. Jak widzisz, proces jest szybki i bezbolesny.

Pójdźmy o krok dalej, czyli konto bankowe. Polska firma może założyć swoje konto bankowe w Polsce, ale ma to swoje ograniczenia. Po pierwsze, przelewy w innej walucie są dodatkowo płatne, co może skutecznie zniechęcić Twoich przyszłych klientów. Oczywiście możesz założyć konto w polskim banku decydując się na rachunek w obcej walucie, w tym przypadku w czeskiej koronie (CZK). Należy jednak pamiętać, że Czesi mają inny zapis bankowy (nie jest to IBAN, który w Polsce jest standardem krajowym i międzynarodowym), co może utrudniać dokonanie przelewu, bo najzwyczajniej w świecie Czech może mieć wątpliwości widząc inny zapis, niż ten mu powszechnie znany. Klient będzie oczekiwał od Ciebie zapisu rachunku bankowego wyglądającego tak: 1234567890 / 1234. Taki zapis jednoznacznie wskazuje, gdzie ma wpłacić pieniądze.

Zatem prowadząc swój sklep internetowy, lepiej mieć konto bankowe założone w Czechach w rodzimej walucie Czechów – w koronie czeskiej (CZK). To pozwoli Ci bez problemu przyjmować płatności swoich klientów, za kupowane w Twoim sklepie produkty, poprzez tradycyjny przelew online, który wciąż cieszy się dużą popularnością w Czechach. Warto również w tym miejscu rozważyć kwestie reklamacji i zwrotów należności w przypadku rezygnacji z zakupu. Dużo łatwiej będzie je obsłużyć z czeskiego konta bankowego.
Zatem zakładając swoją firmę i tworząc sklep internetowy, warto rozważyć założenie rachunku bankowego, dzięki PKO BP, który istnieje w Czechach, jako PKO Branch Praha. Jest to prostsze rozwiązanie, które niesie korzyści dla obydwu stron.

Ile zapłacisz?

Założenie firmy w Czechach oczywiście wiąże się z opłatami, tak jak w Polsce. Jednoosobowa działalność gospodarcza to koszt 1000 koron. Niestety, jeśli zdecydujesz się na spółkę, musisz przygotować się na dużo wyższą cenę - zapłacisz około 10 tysięcy koron za wszystkie formalności.

Korony czeskie

Ile kosztuje firma w Czechach?

Czeski system podatkowy jest dużo bardziej przejrzysty i lepiej zrozumiały dla przeciętnego obywatela, niż ten obowiązujący w Polsce. Również samo prowadzenie księgowości firmy jest łatwiejsze, ponieważ obowiązują tam uproszczone, ryczałtowe formy rozliczania dochodu czy podatków. Już na pierwszy rzut oka widać różnice między polskimi a czeskimi przepisami. Założenie firmy w Czechach wiąże się z innym sposobem naliczania składek i różnicami w kwotach wolnych od podatku. Jest to również bardzo atrakcyjna opcja dla studentów do 25 roku życia, ponieważ kraj ten oferuje dodatkowe ulgi dla młodych przedsiębiorców.

Aby dostrzec różnice najlepiej jest porównać stawki PIT. W Polsce wynoszą one odpowiednio 17% dla pierwszego progu podatkowego i 32% dla kolejnego. W Czechach natomiast jest to 15% oraz 22%. Obowiązują tam również ciekawe ulgi, które u nas nie mają racji bytu, jak np. ulga na prywatne fundusze emerytalne, ulga na szkolenia, egzaminy, ulga podatkowa na podatnika, ulga podatkowa na małżonka bez dochodu czy wcześniej wspomniana ulga studencka na podatnika do 25 roku życia.

Oczywiście rozwiązanie to nie pozostaje bez wad, a są nimi między innymi: wysoki kapitał zakładowy dla spółek, wysokie koszty ubezpieczeń społecznych w przypadku dużego dochodu, a także konieczność przedstawienia zaświadczenia o niekaralności, które w Polsce nie obowiązuje.

Firma w Czechach - zalety

Kiedy zbierzesz wszystkie informacje w całość, okaże się, że zakładanie firmy w Czechach jest tak popularne nie bez powodu. Po pierwsze, nastawienie czeskich urzędników do podatnika jest zupełnie inne. Ich główne zadanie to pomoc i sprawdzanie, czy podczas prowadzenia działalności przedsiębiorca nie popełnia błędów, nie zaś kontrolowanie i nakładanie kar, tak jak ma to miejsce w Polsce. Poza tym obowiązuje stała stawka podatku dochodowego spółek - 19% i dwie stawki podatku od osób fizycznych, które są niższe niż w naszym kraju. Co więcej, z urzędami można komunikować się w pełni elektronicznie bez konieczności stania w kolejkach. Warto spojrzeć także na ulgi, które mogą okazać się pomocne jeśli jesteś nowym przedsiębiorcą i dopłaty jeśli ubezpieczasz się w funduszach emerytalnych. To sprawia, założenie lub przeniesienie firmy do Czech może być naprawdę dobrym pomysłem.

Firma w Czechach - wady

A co do minusów, najistotniejszymi są duże koszty ubezpieczeń społecznych, oraz wysoki kapitał zakładowy spółek. Kolejną wadą jest fakt, że rejestracja VAT nowych przedsiębiorstw bez wykazanego dochodu może być utrudniona. Jak widać, to rozwiązanie nie ma wielu wad. To najlepiej pokazuje, dlaczego firma w Czechach to rozwiązanie warte przemyślenia.

Założenie własnej działalności w tym kraju to opcja dla Ciebie, jeśli po głowie chodzi Ci własna firma. Czechy pod tym względem oferują wiele zalet i znacznie bardziej przejrzyste zasady, dlatego jeśli zastanawiałeś się jak wygląda firma w Czechach, mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu wszystkie Twoje wątpliwości zostały rozwiane. Pamiętaj, aby nie podejmować decyzji pochopnie i dobrze ją przemyśleć. Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie, niezależnie od kraju w jakim się to robi i wymaga wiele samozaparcia i dyscypliny aby osiągnąć sukces.