fbpx

25.11.2022

Chorwacja w Euro!

12 lipca 2022 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła trzy ostatnie akty prawne, dzięki którym Chorwacja od 1 stycznia 2023, będzie mogła oficjalnie używać euro, jako swojej własnej jednostki monetarnej. Parlament Europejski pozytywnie rozpatrzył kandydaturę Chorwacji, tym samym zakończyła się procedura umożliwiająca temu krajowi przystąpić do strefy euro. W jednym ze złożonych aktów określono kurs wymiany na 7,53450 kuny za 1 euro. "Odpowiada to obecnemu kursowi centralnemu kuny w mechanizmie kursowym (ERM II)" - wyjaśniła Rada Unii Europejskiej.

"Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę" - oświadczono w raporcie europarlamentu. W dokumencie napisano również, że pomimo pandemii Covid-19, wysokiej inflacji oraz inwazji Rosji na Ukrainę, Chorwacja nadal jest gotowa do przyjęcia członkostwa w strefie euro. Europosłowie stwierdzili również, że Chorwacja już teraz ma wyższy poziom konwergencji cenowej ze strefą euro w porównaniu z innymi państwami członkowskimi, które nie mają wspólnej waluty.

"Chciałbym pogratulować ministrowi Zdravkowi Mariciowi i całej Chorwacji, która przystępuje do strefy euro jako jej dwudziesty członek. Przyjęcie euro to nie wyścig, ale odpowiedzialna decyzja polityczna. Chorwacja z powodzeniem spełniła wszystkie wymagane kryteria gospodarcze i od 1 stycznia 2023 roku zacznie używać euro." - powiedział, cytowany w komunikacie, Zbynek Stanjura, minister finansów Czech, które obecnie sprawują prezydencję w UE.

Sceptycy twierdzą, że Chorwacja straci na tym nowym członkostwie, jednak dobrze wiemy, że Chorwaci oswajali się z euro już ok kilku lat. Można było to zauważyć na wielu płaszczyznach, szczególnie w branży turystycznej. Bardzo szczegółowe przygotowanie chorwackiego rządu i wszelkie raporty ekonomiczne kraju, zapowiadają dobrą przyszłość monetarną kraju.

Czym dla polskiego e-commerce jest wejście Chorwacji do strefy euro? Najprościej rzecz ujmując, oznacza to wyższe przychody ze sprzedaży online na terenie Chorwacji. Składa się na to kilka czynników, w tym łatwiejsza ekspansja, płynniejsze rozliczenia i przelewy europejskie SEPA w całej strefie euro, które poza niską ceną, zachęcają również swoją szybkością i prostotą użytkowania.

Polskie sklepy online często obawiają się dostaw na wyspy Chorwacji, których na terenie całego kraju można znaleźć aż 698. Najczęstszymi powodami tej niechęci, są ceny dostaw i brak znajomości języka, który mimo wszystko nie jest zbyt zrozumiały dla naszych rodaków. Z kurierem Paxy dostawa na każdą chorwacką wyspę jest „free of chargé”, czyli bez dodatkowych opłat. Dodatkowo dysponujemy chorwacko-języcznym Contact Center, które obsłuży klientów z Chorwacji dla Twojego sklepu e-commerce. Pomożemy również w pierwszych krokach na nowym rynku, które często stanowią kluczową rolę w przyszłości sklepu za granicą.

Gorąco zachęcamy do inwestowania sił i środków w noworoczną ekspansję na rynek chorwacki, ze względu na niecodziennie możliwości, jakie daje wejście Chorwacji do strefy euro.