fbpx

12.08.2022

Żegnamy CzechLogistic. Idziemy w nowe!

Dziś ostatnia prosta przed wielką zmianą! To nasz czas refleksji, wspomnień i podsumowań.

Swoje pierwsze kroki jako CzechLogistic stawialiśmy w 2014 roku – to był świetny czas. Dokładnie wiedzieliśmy czego chcemy i dokąd zmierzamy. Na celowniku były Czechy i dostawa przesyłek z polskich sklepów e-commerce do odbiorców końcowych za południową granicą. Skupiliśmy się na cenie, która dla nowego podmiotu na rynku była kluczową kartą przetargową. Doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że najdroższą częścią dostawy jest tzw. „Last Mile”, czyli ostatni etap dostarczenia paczki do odbiorcy. Stanowi on aż 70% kosztu całej przesyłki, więc było o co grać. Jego wartość określa między innymi koszty pracy, oprogramowanie logistyczne i dopłaty za nieudane dostawy. To najbardziej krytyczny moment całego procesu wysyłki, całkowicie ukierunkowany na klienta końcowego, którego zadowolenie ostatecznie zależy od tego, czy operacja od pierwszej do ostatniej mili przebiegała sprawnie i wydajnie. Dodatkowo spóźniona lub uszkodzona przesyłka może zniweczyć szanse na przyszłą współpracę biznesową z właścicielem sklepu online, a na to nie chcieliśmy sobie pozwolić. I tak naszym głównym zadaniem było przede wszystkim znaleźć rozwiązanie na obniżenie kosztu „Last Mile”, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości dostawy i bezpieczeństwa towaru, co udało się osiągnąć dzięki współpracy z zagranicznymi dostawcami. Jako, że nie jesteśmy brokerem, skupiliśmy się na wybraniu najlepszych kurierów z danego rynku, którzy dzięki jakości swojej pracy oraz ilości wysyłanych przesyłek, zaoferowali nam wyjątkowo dobre ceny i dużą rozpoznawalność na rynku docelowym. Ten zabiegł przyniósł naszym klientom e-commerce ogromną korzyść, ponieważ w ramach jednej umowy, otrzymują oni w pakiecie nie tylko usługi CzechLogistic, ale przede wszystkim usługi kurierskie najlepszych kurierów w danym kraju i to w bardzo korzystnej cenie. Ostatecznie to my dbamy o całą logistykę, odbieramy przesyłki z wszystkich wskazanych adresów w Polsce i dostarczamy je przez nasze magazyny do odbiorców końcowych, kilkoma najbardziej popularnymi kanałami dystrybucji za granicą.

Zaraz po opracowaniu dobrych cen, skupiliśmy się na kompleksowej obsłudze naszych klientów e-commerce. Celem była całościowa obsługa rynku zagranicznego, tak aby firma, która wchodzi ze swoim sklepem do nowego kraju, niczym nie musiała się martwić. Poza dobrymi cenami dostaw i wysoko jakościowymi przesyłkami, zorganizowaliśmy pełną logistykę zwrotów. W każdym kraju mamy magazyn przystosowany do takiej obsługi, dzięki czemu nasi klienci e-commerce mogą otrzymywać swój towar z powrotem, w najkrótszym możliwym czasie. Utworzyliśmy również własne Contact Center, które obsługuje odbiorców zagranicznych w wielu językach, co daje firmom możliwość skupienia się na sprzedaży, zamiast zastanawiania nad problematyką bariery językowej. Każdy nasz pracownik jest przeszkolony z danego sklepu online, co sprawa, że cały proces obsługi klienta i jego ewentualnych problemów czy reklamacji, jest całkowicie przeniesiony na nas, na drodze outsourcingu.

Zawsze kierowaliśmy się prostą zasadą: „nigdy nie idź na skróty”. Od samego początku działalności zainwestowaliśmy we własny dział IT, który od 2014 roku pisze i rozwija nasze autorskie oprogramowanie kurierskie, dopasowane w 100% do naszych klientów. Rynek e-commerce i jego potrzeby rosną z każdym rokiem, poprzeczka jest podnoszona co raz wyżej. Jako, że technologia i logistyka jest w naszym władaniu, mamy możliwość szybko i skutecznie reagować na te zmiany. Jesteśmy całkowicie samodzielni i niezależni, więc gdy trafimy na wyjątkową potrzebę wśród naszych klientów, nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Każda zmiana w systemie jest możliwa do wprowadzenia, jeśli rzeczywiście ułatwia lub usprawnia proces logistyki dostaw. Dzięki tej niezależności udało nam się przekonać wiele polskich korporacji e-commerce do współpracy z CzechLogistic, ponieważ żadne komercyjne oprogramowanie kurierskie nie daje im tak wielu możliwości.

Z dumą spoglądamy wstecz, na te wszystkie lata CzechLogistic. Osiągnęliśmy tak wiele, idziemy po jeszcze więcej! Jesteśmy przekonani, że to dopiero początek naszego sukcesu, zbudowanego na solidnych podstawach: wiedzy, technologii, zespołu i doświadczenia. Z uśmiechem na twarzy wspominamy nasz pierwszy magazyn w Katowicach w dzielnicy Piotrowice-Ochojec oraz pierwsze dni w profesjonalnym magazynie dystrybucyjnym w Żorach przy ulicy Gajowej. Przecież tak niedawno przenosiliśmy siedzibę firmy do nowego Centrum Dystrybucyjnego w Żorskim Parku Przemysłowym, a w kalendarzu minęły już kolejne 2 lata. Czas pędzi nieubłaganie, ale my pędzimy razem z nim. Postawiliśmy na rozwój, a rozwój to zmiany, które są nieodłączną jego częścią. Nadszedł czas pożegnania, era marki CzechLogistic dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim, którzy byli, którzy są i każdego dnia idą z nami po więcej. Ogromne podziękowania należą się naszym klientom – to dzięki Wam i Waszym firmom idziemy naprzód, odkrywamy nowe lądy, osiągamy kolejne cele. Dziękujemy za każdy dzień, każde zamówienie, każdą najmniejszą paczuchę, która przeszła przez nasze magazyny. To nas buduje, rozwija i motywuje do dalszego działania.

Przed nami kolejny milowy krok, długo wyczekiwany, skrupulatnie zaplanowany i wykonany z najwyższą precyzją. Ostatnie godziny dzielą nas od wielkiego dnia, w którym poznacie naszą nową markę. Bądźcie z nami 16 sierpnia 2022 o godzinie 12:00 na fanpage: https://www.facebook.com/events/5156191074478420/.

Do zobaczenia w nowej odsłonie!