fbpx

02.06.2019

E-commerce w Rumunii – przesyłki kurierskie na dobry początek

Wysyłka paczek z Polski do Rumunii

Paxy to Twój najtańszy kurier do Rumunii oferujący kompleksową obsługę przesyłek z towarami do Rumunii, także z obsługą zwrotów. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, zacznijmy od krótkiej analizy rumuńskiego rynku e-commerce.

Rumunia w pigułce

Rumunia znajduje się w południowo-wschodniej części Europy, graniczy z pięcioma krajami: Ukrainą i Mołdawią na północy, Węgrami i Serbią na zachodzie oraz Bułgarią na południu, ma także dostęp do Morza Czarnego. Stolicą, a zarazem największym miastem jest Bukareszt.

Rumunia jako państwo liczy sobie ponad 21 milionów mieszkańców jest również państwem wyjątkowo górzystym, bowiem stanowią one ponad 30% całej powierzchni kraju.

Rumunia pozostaje liderem tempa wzrostu gospodarczego w Europie. PKB całkowite wynosi 204,9 mld USD, PKB na osobę to 10 372 USD.

Największymi gałęziami przemysłu są rolnictwo, górnictwo, hutnictwo i przemysł maszynowy. Eksportowane są głównie chemikalia nieorganiczne czy też paliwa, środki transportu oraz ich części, artykuły z żeliwa lub stali, meble, pościel, materace, przyrządy i aparatura optyczna oraz fotograficzna.

Eksport Rumunii w roku 2017

Fot. PKO Bank Polski www.wspieramyeksport.pl/znajdz-rynki-eksportowe/ro/rumunia

Rumuński import w głównej mierze opiera się o urządzenia mechaniczne i elektryczne; do rejestracji i odbioru dźwięku, produkty mineralne, środki transportu oraz tekstylia. Co ciekawe w całym 2018 roku polski eksport do Rumunii osiągnął ponad 4,5 mld EUR, wzrastając o 18,1%.

Import z Rumunii w roku 2017

Fot. PKO Bank Polski www.wspieramyeksport.pl/znajdz-rynki-eksportowe/ro/rumunia

Rynek E-Commerce w Rumunii

Rumuński rynek e-commerce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie, a prognozy na jego dalszy rozwój są bardzo obiecujące. Wartość branży zakupów online przekroczyła próg 3,5 mld euro w 2018 r., z przewagą ok. 30% więcej niż w 2017 r., kiedy to zarejestrowano 2,8 mld euro. To dobre prognozy dla tych, którzy chcą otwierać się na rynki południowo- wschodnie. Co więc warto wiedzieć o rumuńskim rynku e-commerce?

Prognozy dla rynku e-commerce w Rumunii na rok 2021

Popularyzacja zjawiska mobile-commerce

Handel elektroniczny ma 8% udziału w całym rynku sprzedaży detalicznej w Rumunii i ciągle rośnie, co zdecydowanie prognozuje szybki wzrost rumuńskiego rynku e-commerce w nadchodzących latach. Aż 80% ruchu w dużych sklepach internetowych generują telefony komórkowe, Rumuni używają smartfonów znacznie częściej do przeglądania Internetu - teraz jest to, aż o ponad 10% więcej niż w 2017 r. i 30% więcej niż w 2016 r.

Zarówno na obszarach miejskich jak i wiejskich, użytkownicy łączą się z Internetem za pomocą telefonu komórkowego. Sklepy internetowe muszą więc dostosować się i zoptymalizować swoje witryny mobilne, aby uniknąć straty potencjalnych klientów. Statystyki mówią, że wystarczą trzy sekundy aby zrazić się do strony, która nie jest mobile-friendly.

Ruch mobilny na rumuńskim rynku e-commerce w roku 2018

Fot. https://www.gpec.ro/blog/raportul-pietei-ecommerce-gpec-2018-romanii-au-facut-cumparaturi-online-de-peste-3-5-miliarde-euro-in-2018

W Rumunii głównym narzędziem do wyszukiwania specyfikacji produktu oraz realizacji zakupów są urządzenia mobilne. Różne grupy produktowe można podzielić na dwie różne grupy produktów zamawianych pod względem wykorzystanego do zamówienia urządzenia. Aż 66% produktów z grupy „fashion” jest kupowanych za pomocą telefonów czy też tabletów, dotyczy to także 63,2% kosmetyków czy nawet produktów dla dzieci. Jeśli chodzi o elektronikę czy sprzęt AGD, Rumuni do zakupów preferują desktop (komputer stacjonarny, laptop) 57,3% kosztem mobile (smartfon, tablet) 42,7%.

Na jakich urządzeniach Rumunii dokonują zakupów online

Fot. https://www.gpec.ro/blog/raportul-pietei-ecommerce-gpec-2018-romanii-au-facut-cumparaturi-online-de-peste-3-5-miliarde-euro-in-2018

Dniem największej sprzedaży w Rumuńskim e-commerce jest Black Friday. W Rumunii tą kampanię zorganizował po raz pierwszy wspomniany dalej w artykule eMAG.

Wyszukiwarki internetowe

Rumuni w porównaniu do Polaków zdecydowanie chętniej korzystają z wyszukiwarek internetowych. Podobnie jak u nas wyszukiwarka Google jest głównym graczem na rynku - jest na 1 pozycji z udziałem 88.1% rynku, zostawiając daleko w tyle Yahoo! czy Bing z wynikiem łącznie niewiele powyżej 10%.

Największe serwisy sprzedażowe w Rumunii

Rumuński rynek sprzedaży internetowej opiera się przede wszystkim na platformach sprzedażowych. Liderem wśród tych serwisów e-commerce zdecydowanie jest eMAG.ro.

Obserwujemy, że serwis ten solidnie umacnia się na e-rynku w Rumunii, w 2016 roku liczba użytkowników przekroczyła 2 mln (27,7 proc. zasięgu wśród internautów). Na kolejnych miejscach w 2016 roku umiejscowiły się Alibaba Group (25,6 proc.) i Altex.ro (12,3 proc.).

W kolejnym roku - w czerwcu 2017 roku odwiedziła go ponad jedna trzecia rumuńskich internautów (2,3 mln osób, 33,6% użytkowników sieci). Jest to o 166 tys. użytkowników więcej w porównaniu z wynikiem ze stycznia.

Serwisy e-commerce w Rumunii

Fot. https://www.gemius.pl/files/PL/Infografika%20Yahoo/2016_07_RumuniaEcommerce.png

Sprzedaż do Rumunii

Wysyłka zamówień z eMag przez CzechLogistic

Rumuni zdecydowanie bardziej preferują kupowanie produktów w swoich e-sklepach krajowych. Sklep internetowy w Rumuni z prawidłowym tłumaczeniem to podstawa. Warto wiedzieć, by wraz ze sprzedażą w sklepie internetowym równolegle wprowadzać produkty w eMAG.ro. Aktualnie, jest to najpopularniejszy portal sprzedażowy w Rumunii. W tym działaniu niezwykle ważna jest szybkość procesowania zamówień i zwrotów oraz ocena satysfakcji klientów.

Wszystkie wspomniane cechy składają się na tzw. kondycję konta, która jest podstawą dobrej sprzedaży na najlepszym rumuńskim marketplace - eMAG.ro.

Paxy wspiera Was również w tym zakresie, np. poprzez wysyłanie smsów (bezpłatnie dla klientów z umową) informujących klienta końcowego o statusie zamówienia i numerze przesyłki.
eMAG.ro jednocześnie prowadzony ze sklepem internetowym to obecnie najlepsze i główne kanały sprzedaży w Rumunii.

Czy przesyłka do Rumunii musi być droga? Niekoniecznie. Sprawdź nasz cennik poniżej, od tych cen zaczynamy. Dla Klientów wysyłających większe ilości, przygotowujemy jeszcze lepszą ofertę niż przedstawione ceny podstawowe.

Wysyłka kurierem z Paxy do Rumunii

Cennik kuriera do Rumunii

Istotnym aspektem dla klienta rumuńskiego jest czas dostawy. Skróciliśmy go do 48h, od magazynu Paxy w Polsce do Klienta docelowego w Rumunii. Dla wszystkich naszych klientów biznesowych w standardzie oferujemy możliwość korzystania bezpłatnie z magazynu Paxy Romania, gdzie obsługujemy wszystkie otrzymane zwroty z Rumunii. Są one dostarczane codziennie do magazynu Paxy Polska.

Główną metodą płatności na e-rynku rumuńskim jest pobranie. Tą formę płatności wybiera aż 90% klientów, daje im to poczucie bezpieczeństwa transakcji. Jeżeli posiadasz rumuński rachunek w RON, otrzymasz pobrania minimum dwa razy w tygodniu. Jeżeli nie posiadasz konta w Rumunii wystarczy Ci konto polskie w PLN. Po aktualnym kursie z NBP przekażemy Ci wszystkie pobrania minimum raz w tygodniu.

Integracje ze sklepami internetowymi

Integracja API CzechLogistic

Baselinker, IAI-Shop, RedCart, PrestaShop, Magento lub może inne oprogramowanie? Jesteśmy zintegrowani z najpopularniejszymi sklepami internetowymi oraz platformami sprzedażowymi w Polsce. Jeżeli posiadasz swój system dedykowany, możesz podłączyć się do systemu Paxy dzięki naszemu API.

Każdego Klienta traktujemy bardzo indywidualnie, więc jeżeli chcesz uzyskać najlepszą ofertę na przesyłki kurierskie do Rumunii, skrojoną na miarę swoich potrzeb, daj nam znać, a my zrobimy to dla Ciebie najlepiej jak to możliwe.

W sprawie dogodnej oferty logistycznej na Rumunię można kontaktować się z naszym działem biznesowym pod adresem e-mail: biuro@paxy.pl lub pod numerem telefonu: +48 503 866 505.